İçeriğe geç

Artırılmış Gerçeklik Nedir?

Artırılmış Gerçeklik

Önceki yazımızda “Sanal Gerçeklik Nedir?” konusunu açıklamıştık. Bu yazımızda artırılmış gerçeklik konusuna değineceğiz. Artırılmış gerçeklik İngilizce adı ile “Augmented Reality (AR)”, sanal görüntülerin gerçek görüntüler üzerine eklenmesine verilen isimdir.

Bu teknoloji sanal gerçeklikten farklı olarak kullanıcıyı bulunduğu ortamdan soyutlamaz. Gözle görebildiğimiz ortam üzerine, gerçek veya gerçek dışı görüntüleri yansıtarak, gerçekliğe bir seviye eklemeye çalışılır.

Bilim kurgu filmlerinde çok gördüğümüz hologramlar artırılmış gerçekliğin çıkış noktalarından biri olabilir. Bahsettiğimiz hologramlar çıplak gözle görülebilir, bir çeşit projeksiyon cihazı ile havaya yansıtılır ve çoğu zaman da içinden geçilebilir olmaktadır.

Artırılmış gerçeklikte ise çıplak gözle görmek çoğu zaman söz konusu değildir. Bu teknolojiden faydalanabilmeniz için; bulunduğunuz ortamda elinizde artırılmış gerçekliği tanımlayacak cihazların (akıllı gözlük, akıllı telefon ya da tablet) ve bu görüntüyü oluşturacak uygulama bulunması gerekmektedir.

Artırılmış Gerçeklik Kullanım Alanları

Alışveriş

Artırılmış Gerçeklik
Artırılmış Gerçeklik İle Gözlük Uygulaması

Günümüzde kullanıcıların çoğu alışverişini internet üzerinden yaptığını biliyoruz. İnternet üzerinden yapılan alışverişlerdeki soru işaretlerini de, bu teknoloji ile ortadan kaldırabiliyoruz. Almak istediğiniz ürünü akıllı telefonunuzdaki uygulama ile test edebiliyorsunuz. Kendinize yeni bir gözlük almak isterseniz, ön kameranızı açmanız yeterli. Siz de kendinize göre bir gözlük bakmak isterseniz “eyeconic” sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Dekoratif

Evinize yeni bir mobilya almak isterseniz, bunun da çözümü var. IKEA’nın artırılmış gerçeklik uygulaması ile kameranızla odanızı gezerken, istediğiniz mobilyaları odanızda görebilirsiniz. Kendiniz denemek için de aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz.

Eğitim

Günümüzde eğitim için birçok görsel materyal bulunabiliyor. Yine de interaktif yöntemler kullanmak akılda daha kalıcı olabiliyor. Alttaki video ile neler yapılabileceğini görebilirsiniz.

Eğlence

Bu teknolojinin en yoğun kullanıldığı alan tartışmasız eğlence sektörü. 2016 Yılında ortaya çıkan ve tüm dünyayı sallayan Pokemon Go uygulamasını mutlaka hatırlarsınız. İlk çıktığı zamanlarda insanların oyunu oynayabilmek için tren raylarına bile atladığını haberlerde görmüştük. Bilmeyenler için oyunun tanıtım videosunu izleyebilirsiniz.

Artırılmış Gerçeklik ve Sanal Gerçeklik Farkları

Bakıldığında iki teknoloji de birbirine çok benzer görünseler de aralarında çok ince bir farklılık bulunmaktadır. Kullanılan teknolojinin hangi kategoriye gireceği de bu ince çizgi ile ayrılır.

Sanal gerçeklik de temel amaç kullanıcıyı tamamen sanal bir ortama taşımaktır. Bulunduğu ortam ile bağlantıyı kopararak yeni bir deneyim tecrübe etmesi amaçlanmaktadır.

Artırılmış gerçeklik ise böyle bir amaç gözetmez. Temel amacı kullanıcının normal hayatında gördüğü evrene, sanal objeler yansıtarak üstte de bahsettiğimiz gibi farklı hedefler için kullanılır.

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Diğer yazılarımı okumak için bloguma göz atabilirsiniz. Herkese iyi günler.