İçeriğe geç

Hosting Nedir?

Hosting

Hosting ya da türkçe ismi ile barındırma, internette bulunmasını istediğiniz dosyaları bir sunucu üzerinde bulundurulması hizmetidir. Hosting hizmeti veren sunucularından beklenen temel şey internete yüksek hızları ile sürekli bağlı kalmasıdır.

Kaliteli bir hizmeti diğerlerinden ayıran en büyük faktörlerden biri de kullanılan sunucunun özellikleridir. Kullanılan sunucunun hızı ve performansı büyük farklar yaratmaktadır. Dinamik ve kullanıcı ile ilgili çok işlem yapılan sitelerde kesinlikle daha güçlü sunucular kullanılmalıdır.

Hosting türleri nelerdir?

Günümüzde çok tür olsa da temel olarak iki tür hosting sayabiliriz. Bu türler windows ve linux olmak üzere ikiye ayrılır. Biz paketlerimizde WordPress kullandığımız için linux makineleri tercih ediyoruz

linux hosting
Linux Hosting

Linux hosting

Bu türde linux işletim sistemleri kullanılır. PHP, MySQL, Cgi ve Perl kullanılan siteleri oluşturmak için idealdir. WordPress, Opencart gibi altyapıları en iyi linux sistemler üzerinde barındırılabilir.

windows hosting
Windows Hosting

Windows hosting

Bu türde windows işletim sistemleri kullanılır. Mssql, .Net ve ASP ile bağlantılı uygulamaları barındırmak için idealdir. En idealleri linux olmasına karşı WordPress gibi sistemler windows sunucu üzerinde de çalışır fakat tavsiye edilmez.

Hosting
Hosting

Neye göre seçim yapılmalı?

Hizmet alırken temel olarak ne için aldığınızı göz önünde bulundurmalısınız. Sunucu üstünde kullanacağınız sistem hangi türde daha iyi ve stabil çalışıyorsa onu tercih etmelisiniz. Ayrıca paket alırken de tahmini gereksinimleri de hesaba katmayı unutmayın.

Sitenize çok trafik, yani çok etkileşim bekliyorsanız trafik limiti yüksek bir paket seçmek doğru olabilir. Çok fazla görsel ve video yüklemeniz gerekiyorsa yüksek disk alanlı paketleri tercih edebilirsiniz. Sitenizin domain adresi ile bağlı maillerin de disk alanınızda yer kapladığını unutmayın. Yani çok aktif bir mail kullanımınız olacak ise yine yüksek disk alanını düşünebilirsiniz.

Öğrenme amacı ile bir site açmak istiyorsanız, ucuz bir servis almanız iyi olabilir. Pahalı sunucular diğerlerine göre daha iyi hizmet ve performans verse de, pahalı bir sunucu üzerinde dinamik olmayan bir site barındırmak çok da iyi bir fikir olmayabilir.

İnternet üzerinden bir çok sunucu hizmeti bulabilirsiniz. Bunlara örnek olarak en çok duyduğum ve kullandığım sitelerden birkaçını ekliyorum. Eklediğim siteler konusunda teminat vermediğimi ve sponsorluk gibi bir bağlantım olmadığını unutmayınız. Herkese iyi günler.