İçeriğe geç

SEO Nedir, Nasıl Yapılır?

SEO nedir nasıl yapılır

SEO açılım olarak ‘Search Engine Optimization’, türkçesi ile ‘ Arama Motoru Optimizasyonu’ anlamına gelmektedir. Arama motorları websitelerini araştırırken bazı kuralları daha çok önemser. SEO bu önemsemeleri göz önünde bulundurarak, arama motorlarının websitelerini daha rahat bir şekilde anlayabilmesine veya tarayabilmesine imkan tanır. Kısacası sitemizi hızlıca tanıtmaya çalışır. İyi bir arama motoru optimizasyonu ile de sitemizi arama motorlarında üst sıralara çıkarmak mümkündür. Ayrıntılı ön bilgi için wikipedia’ya bakabilirsiniz.

SEO’nun ne olduğunu açıklamadan önce konunun daha rahat anlaşılması için arama motorlarının çalışma prensiplerini basit bir şekilde anlatmaya çalışacağım.

Arama motorları nasıl çalışır?

Arama motorlarının temel görevi, kullanıcıya en çok beğeneceği içeriği sunmaktır. Şirketlerin arama motorlarının algoritmalarını değiştirdiklerini mutlaka duymuşsunuzdur. Bu rekabet piyasasında sadece websiteleri değil, arama motorları da bir rekabet içerisindedir.

Bu yazımızda en çok kullanılan motorlardan biri olan ‘ Google ‘ üzerinden anlatımda bulunacağım. Google gerek kullanım kolaylığı, gerek ise kalitesi ile kendini kanıtlamış bir arama motorudur. Peki onu bu kadar başarılı yapan nedir?

Basit bir arama yaptığımızı düşünelim. İnternet üzerinden ‘ SEO nedir’ diye öğrenmek istediniz ve arama yaptınız. Google ise sizin için siteleri taramaya çalıştı. Önce yazıların başlıklarına baktı. İçinde arama metniniz geçen siteleri önceliğe koydu. Sonra yazıların okunurluğunu kontrol etti. Okunurluğu nasıl kontrol edebilir demeyin, metinlerin neresinde paragraf bitiyor, neresinde başlık var gibi verileri görmek gerçekten de çok kolay.

Tabi ki size daha uygun bir sonuç bulmak için okunulabilir ve konu ile alakalı yazıları kendi algoritmasından geçirip uygun gördüğü sıraya göre sizlere sundu. Siz de muhtemelen en iyisi ilk çıkanlardır diyerek ikinci sayfaya bakma gereği bile görmediniz.

Algoritma tabi ki bu kadar kolay değil. Bu kadar kolay olsaydı Google’ın rekabet etmesi mümkün olmazdı. Sitenin içinde geçen anahtar kelimeler, resimlerin alt metinleri, metinlerde kaç karakter olduğu, sizlerle benzer arama yapan kaç kişinin o siteyi tercih ettiği, sitenizin hızı, içerisinde kaç tane bağlantı olduğu ve hatta sitenizin yaşı bile arama motorları için çok önemli bir faktör olarak yer alıyor.

Türleri nelerdir?

Genel olarak bakıldığında iki tip SEO’dan bahsetmek mümkündür. Bunlar siyah şapka ve beyaz şapka olarak bilinir. İki tip de başarılı uygulandığında çok iyi sonuçlar verseler de, işleyiş açısından farklılığa sahiptir.

Siyah Şapka Seo

Siyah şapka seo

Önce işin kötü yolunu öğrenelim. Bilgisayar terimlerine biraz hakimseniz içinde siyah geçen terimlerin iyi olmadığını tahmin ediyorsunuzdur. Siyah şapka seo kullanımında temel amaç arama motorlarının algoritmasını kandırmaktır. Bu kandırma yöntemlerinden çok popüler olanları şunlardır:

 • Anahtar kelime doldurma
 • Makine ile içerik oluşturma
 • Görünmez metin kullanımı
 • Aşırı link kullanımı
 • Orijinaline benzer alan adı kullanımı

Göründüğü üzere siyah şapka seo yapmak çok kolay görünse de büyük riskler barındırıyor. Google gelişen algoritması ile sitenizde aradığı SEO kriterlerini suistimal ettiğinizi farkettiğinde sitenizi kara listeye alabiliyor. Bu sebeple de aramalarda çıkmanız mümkün olmuyor.

Beyaz Şapka Seo

Beyaz şapka seo

Sıra geldi bizim de hizmet olarak sunduğumuz iyi seçeneğimize. Beyaz şapka da aynı amacı hedefler. Siteleri daha görünür yapmak ve görünürlük puanlarını yükseltmek ister. Bunu yaparken de daha insancıl bir yöntem kullanır. Algoritmayı suistimal edip kısa yolda başarıya ulaşmak yerine, algoritmaya uygun davranarak daha uzun bir sürede kalıcı bir başarı sağlar. Bunları yaparken kullanılan en popüler yöntemler şunlardır:

 • Anahtar kelimelerin uygun kullanımı
 • Meta etiketlerinin kullanımı
 • Başlıklar, maddeler gibi unsurların doğru kullanımı
 • Site hızlandırma
 • Optimize edilmiş ve alt metin içeren görseller
 • Dış ve iç bağlantılar

Listeden de anlaşıldığı üzere beyaz şapka seo yapmak gerçekten de uzun bir süreç. İyi yanı ise siyah şapka gibi kara listeye alınma riskinden çok uzak. Tüm maddeleri yazmaya kalksak uzun bir liste oluşturmamız gerekir. Bu yüzden temel bilgileri vermeyi daha doğru buldum.

Siyah Şapka Seo ve Beyaz Şapka Seo

Siyah şapka SEO ve Beyaz şapka SEO

Konuyu özetlemek gerekirse siyah şapka seo çalışması yapmak kısa vadede daha kolay uygulansa ve daha hızlı sonuçlar verse de bir kalıcılık söz konusu değildir. Siteniz kara listeye alındığınızda elinizden bir şey gelmez. Bu yöntemi asla ve asla tavsiye etmiyorum.

Beyaz şapka seo kullanarak, sonuçları kalıcı olan bir çözüme varabilirsiniz. Bu tarz bir çalışma yapmak için de kesinlikle işini bilen biriyle çalışmanızı öneririm.

Siz de arama motorlarında üstte çıkmak istiyorsanız iletişim kısmındaki formu doldurarak bilgi alabilirsiniz. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere, sağlıcakla kalın.
İletişim